Testy ZSV Scio se konají každý rok v několika termínech – zpravidla od prosince do května. Můžete se přihlásit na kterýkoliv z těchto termínů a výsledky se automaticky zašlou na vámi vybranou vysokou školu. Pravidla psaní testů ZSV Scio dokonce umožňují zúčastnit se tohoto přezkoušení kolikrát jen budete chtít, nebo do té doby, kdy budete mít svůj cílový percentil. Za každý pokus však budete muset vždy uhradit poplatek. Doporučujeme vám vybrat si takový termín zkoušek, abyste v případě neuspokojivého výsledku měli možnost se přihlásit na následující termín a přitom měli šanci vypilovat své minulé chyby. Mezi fakulty, které testy ZSV zohledňují v přijímacím řízení patří například Právnický fakulta UK, Filozofická fakulta UP v Olomouci nebo Fakulta sociálních studií MUNI v Brně.
Na rozdíl od testů OSP Scio je v testech ZSV Scio testováno velké množství přesných informací, které je potřeba se naučit. Ve většině případů zde nelze odpověď odvodit ze zadaného textu bez znalosti konkrétního tématu. Je potřeba se tedy naučit co nejvíce informací o všech oddílech testů ZSV Scio, aby se vaše šance zvýšily. Ve většině testů se vždy objeví velmi těžké a specifické otázky, které dokáže zodpovědět jen minimum řešitelů. Nemusíte si z toho ale dělat těžkou hlavu.
Při samotném testování vás nečekají žádné záludnosti. V den testu ZSV Scio přijdete do určené budovy a do správné místnosti. Doporučujeme se dostavit s dostatečně dlouhým předstihem, abyste i v případě, že bude mít váš spoj zpoždění (nebo se objeví nějaká jiná neočekávaná událost), měli dostatek času dostat se na testovací místo včas. Je lepší si v klidu najít své učebnu než spěchat na poslední chvíli.
Jakmile dojdete do své místnosti a budete usazeni na svoje místo, proběhne kontrola vaší totožnosti. Nezapomeňte si vzít doklad, kterým se prokážete (občanský průkaz nebo cestovní pas). Pokud nebudete mít čím se prokázat, nebudete moci test psát.
Poté, co se čas přiblíží začátku testu, zadavatelé testu odpečetí zadání a vysvětlí vám všechny informace o průběhu testu. Pokud vám bude něco nejasné, nebojte se zeptat – poté už nebudete mít příležitost. Po vysvětlení a zodpovězení všech otázek zadavatelé určí přesný čas začátku a konce testu. Jakmile tento čas nastane, můžete otevřít zadání a začít řešit otázky. Nesnažte se podívat na zadání dříve, ani se nepokoušejte podvádět nějakým jiným způsobem. Pokud by se na to přišlo, mohlo by dojít k ukončení testování.
Vyhodnocení testů ZSV Scio probíhá pomocí tzv. percentilu – tedy statistické funkce, která určuje, kolik lidí mělo horší výsledek než vy. V případě, že váš percentil je 80 %, znamená to, že váš výsledek je lepší než výsledek, kterého dosáhlo 80 % řešitelů. Můžeme taky říct, že patříte mezi 20 % nejlepších řešitelů. Tento percentil se vypočítá jako průměr ze všech třech percentilů jednotlivých oddílů, které testy ZSV Scio mají. Nevyplatí se tedy na jeden oddíl nepřipravovat, jelikož vám potom výrazně poškodí výsledný percentil.
V letošním školním roce probíhají testy ZSV Scio hned v sedmi termínech. Tyto termíny se přesně shodují s termíny testů OSP Scio. Pokud si zapíšete oba dva testy ve stejný termín, je to zcela v pořádku. Zkoušky probíhají po sobě a stihnete napsat obě dvě v jeden den. Dejte si ovšem pozor – některé školy vyžadují výsledky testů dříve a pozdější termín by vám nemuseli uznat. Vždy se informujte na stránkách vybrané univerzity.
Testy ZSV Scio se skládají z celkově 60 různých otázek a máte na ně právě 60 minut. Ke každé otázce budete mít na výběr vždy ze čtyř možností, kde právě jedna je správná. Pokud odpovíte správně, získáte přesně jeden bod. Pokud ale odpovíte špatně, ztrácíte jednu třetinu bodu. Pokud otázku zcela vynecháte, žádné body se nepřičtou, ale ani neodečtou. Test je vždy rozdělen na tři rozdílné oddíly – člověk a společnost, stát a právo a hospodářství a svět.
Odpovědi se zapisují na speciální záznamový arch, který vám zadavatelé rozdají až v místnosti, kde budete svůj test ZSV Scio psát. Arch se skládá vždy z čísla otázky a čtyř čtverečků, které označují odpovědi A, B, C a D. Pokud budete chtít označit svoji odpověď, jediný možný způsob je vepsání křížku do odpovídajícího čtverečku. Pokud se spletete a budete chtít odpověď změnit, můžete čtvereček zcela vybarvit a zakřížkovat jiný. V tomto případě však již nemáte možnost vrátit se k první odpovědi. Doporučujeme vám vždy si dobře rozmyslet odpověď, než ji zaznačíte do archu.
Prvním oddílem, kterým začíná celý test ZSV Scio, je oddíl věnovaný právě člověku a společnosti a skládá se dohromady z dvaceti otázek. Najdete zde sedm otázek z psychologie, osm otázek ze sociologie a pět z filozofie. V psychologii se otázky velmi často týkají rozdělení psychologie a jejích oborů, významných představitelů těchto směrů a základních pojmů používaných v tomto oboru. V sociologii se otázky týkají převážně sociologických pojmů, významných představitelů a druhů výzkumů. Ve filozofii najdete otázky na významná filozofická díla, jejich autory a jejich světonázory.
Tematiku státu a práva obsahuje následujících dvacet otázek. Najdete zde deset otázek z oboru politologie a deset otázek z právního prostředí. V politologii se otázky velmi často věnují státnímu zřízení ČR, Ústavě a legislativním procesům. Najdete zde ale i otázky na světové politické systémy a na historické myslitele či významné státníky. V právní části tohoto oddílu se nachází otázky z právního systému ČR. Otázky se často týkají Ústavy, ale převážně českých zákoníků (nejčastěji trestního, občanského a pracovního).
Posledních dvacet otázek se zabývá hospodářstvím a světem. Najdete zde šest otázek z tzv. evropské integrace neboli procesu spolupráce evropských států. Otázky se nejčastěji týkají významných evropských státníků, hlavních smluv a znalostí o Evropské unii. Následujících osm úloh se věnuje moderním politickým dějinám. Najdete zde otázky z historie světa a českého národa od roku 1848 – nejčastěji se objevují otázky na významné světové události a vznik ČSR. Posledních šest otázek se věnuje problematice ekonomie. Otázky se často dotazují na hlavní ekonomické směry a jejich představitele, na tržní principy a na základní mikroekonomické a makroekonomické pojmy.
Zdroj: Oficiální web Scio