13. 8. 2020

OSP testy Scio 2023: Šest rad jak se úspěšně připravit

Kategorie: 

Obsah

Studijní plán na přijímačky
K úspěšné přípravě na přijímačky na VŠ ti poslouží studijní plán. Najdeš v něm vše, co potřebuješ k úspěchu – videa, rady, typy strategie a samozřejmě spousty řešených úloh.
CHCI NA VYSOKOU!
Studenti připravující se na scio testy

Rada 1: Udělejte si plán na OSP testy

OSP testy sice nejsou testy znalostí a nepotřebujete se tedy biflovat žádná data nebo jména, ale stejně bude příprava nutná, pokud usilujete o dobrý percentil.

Nechávat přípravu na poslední chvíli je přitom určitě špatná strategie. Dejme tomu, že přípravě na NSZ a OSP testy chcete obětovat 15 hodin (jestli je to moc nebo málo už zvažte sami). Máte sice možnost zvládnout to během jednoho dne těsně před zkouškou, ale je velká pravděpodobnost, že budete vystresovaní a příprava tak nebude mít valný efekt. V krajním případě ji dokonce nakonec zcela proprokrastinujete. Vědomí, že jste přípravu zanedbali, vám jistě u zkoušky také příliš sebevědomí nepřidá.
Zjistěte si dobře, kdy je váš termín zkoušky a kolik vám tedy na přípravu zbývá času. Pak si rozvrhněte, že se budete připravovat třeba hodinu každý den až do zkoušky. Uvidíte, že tak budete klidnější, soustředěnější, a kdybyste týden před termínem zjistili, že pořád nedosahujete výsledků, jaké jste si představovali, máte šanci ještě zabrat.

Rada 2: Nespoléhejte se pouze na trénování úloh

Mnoho studentů se sice připravuje, ale přípravu omezuje na samotné trénování úloh. Je to samozřejmě lepší než přípravu zanedbat úplně, ale není to zdaleka ideální. U NSZ je naprosto zásadním faktorem čas. Nestačí tedy úlohu vyřešit, musíte ji vyřešit rychle. A právě v tom vám čisté trénování úloh příliš nepomůže. Pravděpodobně tak budete řešit podobné úlohy vždy stejnou cestou. Podíváte se na úlohu a okamžitě ji začněte řešit tak, jak jste v minulosti řešili nějakou podobnou, protože víte, že se tak dostanete k výsledku. Vaše cesta však nemusí být ta nejrychlejší. Věnujte tedy i čas tomu, abyste se naučili řešit úlohy efektivně. V opačném případě vás v Národních srovnávacích zkouškách předběhnout ti studenti, kteří to udělají.

OSP | Verbální oddíl  

U každé z následujících úloh vyberte z nabízených možností tu, která má významový vztah mezi výrazy nejpodobnější významovému vztahu mezi dvojicí výrazů v zadání. Pořadí výrazů ve dvojici je podstatné.
______ : PAST = ______ : HMYZ

OSP | Analytický oddíl 

Porovnejte dané hodnoty z pohledu větší/menší:
6/7 ze 3/5
6/7 ze 3/5

Více úloh OSP ►

Rada 3: Nespoléhejte se sami na sebe

Nesnažte se vše zvládnout bez cizí pomoci. Můžete samozřejmě zkoušet různé způsoby, jak úlohy řešit co nejrychleji, ale proč objevovat už objevené? Dejme tomu, že jste se rozhodli přípravě věnovat 20 hodin. Za tenhle čas určitě na nejefektivnější způsob řešení všech typů úloh nepřijdete, nehledě na to, že by vám tak nezbyl čas na procvičování. Naštěstí existuje poměrně hodně způsobů, jak tyto informace získat (podrobněji se jimi budeme věnovat v poslední radě tohoto článku).

Rada 4: Mějte připravenou strategii

Kromě schopnosti řešit úlohy v co nejkratším čase musíte mít v rukávu ještě jedno eso − STRATEGII. To zahrnuje například to, v jakém pořadí budete úlohy v testu řešit, jestli a jak budete tipovat, nebo které úlohy budete přeskakovat. I když tohle může být individuální, protože každému vyhovuje něco jiného, tak i tady platí rada číslo 3. Nesnažte se všechno udělat sami za cenu, že to budete dělat déle a pravděpodobně i méně kvalitně, něž už to udělal někdo jiný.

Rada 5: Na OSP testy procvičujte

Pokud máte v malíku strategii a umíte řešit úlohy efektivně, přichází na řadu samotné procvičování. To tvoří třetí pilíř kvalitní přípravy, proto ani to nesmíte zanedbat.

Kde ale vzít úlohy k procvičování? Zkuste úlohy tady na Webu o Scio testech. Poměrně dost jich nabízíme zdarma a pokud se vám budou líbit, můžete si koupit učebnici a prémiový účet. Získáte k dispozici celou naši databázi, která obsahuje přes 750 úloh.

Rada 6: Volte kvalitní přípravu

Jak už bylo řečeno, není dobré snažit přijít ke správným informacím na vlastní pěst. Existuje spousta způsobů, jak získat informace, které potřebujete. Trh je plný různých kurzů a elektronických nebo tištěných publikací. Při výběru, který produkt zvolíte, si dávejte pozor zejména na následující faktory:
• Cena
• Aktuálnost
• Záruky
• Hodnocení studentů


Neváhejte, udělejte si plán a začněte se připravovat ještě dnes!

100% přijetí
na vysokou školu
Všechno, co potřebuješ k úspěšné přípravě na přijímačky, najdeš v našem studijním plánu. Ten obsahuje materiály, videa a řešené úlohy.
Chci na vysokou!
Autor článku
Matěj Vitouch

Kam dál

20. 12. 2023
Jak vypadají TSP v roce 2024

V akademickém roce 2023/2024 došlo ke klíčové změně v možnostech absolvování Testů studijních předpokladů neboli TSP – studenti mají nově možnost […]

31. 7. 2022
FVZ UO – Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany

FVZ UO – základní informace FVZ UO neboli Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany sídlí v Hradci Králové. Na fakultě studují […]

1 2 3 13
Všechny články
za odběr novinek
Testy ZDARMA
OSP a ZSV Scio a TSP MUNI

Tento web je nezávislý a není přímo spojený se společností Scio ani s žádnou univerzitou.
Logo Vzdělávací skupina a nakladatelství Scholastik
Matěj Vitouch
Lelekovice 755
664 31 Lelekovice
IČ: 06616828
Neplátce DPH
Aplikace na Google play StoreDoustupné na App Store OSP Aplikacehuaweiappgallery
Logo platby visaLogo MastercardPlatební brána ComGateČeská pošta logoZásilkovna logo
Copyright © 2024 Scholastik s.r.o.