Posledních dvacet otázek Scio testu ZSV se zabývá tématy hospodářství a svět. Najdete zde šest otázek z tzv. evropské integrace neboli procesu spolupráce evropských států. Otázky se nejčastěji týkají významných evropských státníků, hlavních smluv a znalostí o Evropské unii. Následujících osm úloh se věnuje moderním politickým dějinám. Najdete zde otázky z historie světa a českého národa od roku 1848 – nejčastěji se objevují otázky na významné světové události a vznik ČSR. Posledních šest otázek se věnuje problematice ekonomie. Otázky se často dotazují na hlavní ekonomické směry a jejich představitele, na tržní principy a na základní mikroekonomické a makroekonomické pojmy.
Úlohy - Hospodářství a svět
V červenci roku 1918 byla popravena celá carská rodina spolu s nejbližšími služebníky ve sklepení domu, kde přežívali. Rozhodnutí vynesl výkonný výbor s plným vědomím Vladimira I. Lenina. Bolševické síly se tak vyrovnaly s carskou minulostí a mohly se plně věnovat občanské válce.
Ve které z následujících možností jsou uvedeny historické události chronologicky správně (od nejstaršího po nejnovější)?

Kresba zobrazuje debatu dvou politiků, která se odehrála 17. října 2000.
Jaké je jméno politika, který je vyobrazen vpravo?
Jedná se o ekonomický směr, který prosazuje návrat k hospodářskému liberalismu, zdůrazňuje boj s inflací a silně kritizuje zásahy státu do ekonomiky. Prosazuje také samoregulaci trhů.
Která z následujících možností odpovídá výše uvedenému textu?
V roce 1987 byla podepsána smlouva mezi SSSR a USA o ukončení výroby a zničení raket středního a krátkého doletu. Spolu s nimi měla být zničena i související infrastruktura. Po rozpadu SSSR přešly tyto smluvní závazky na Rusko. Smlouva nese název Smlouva o likvidaci raket středního a krátkého doletu.
Kteří představitelé podepsali tuto smlouvu?
Celý systém evropské rovnováhy, vybudovaný po válce, se od několika let jen stále zeslaboval a v posledních třech letech podstatně změnil. Změnil se v neprospěch náš a našich přátel. Československá republika se ve shodě se svými přáteli dlouhá léta poctivě snažila tento systém podpořit. (…) Bylo patrno, že by z toho vznikla evropská katastrofa. Víte, že za těchto okolností se sešly čtyři velmoci. Dohodly se mezi sebou o obětech, které od nás žádaly ve prospěch světového míru a že jsme je byli přinuceni přijat.
Který československý státník pronesl tento projev?
Které z následujících tvrzení o Evropském parlamentu (EP) není pravdivé?
Jedná se o ekonomický systém, který byl typický pro bývalé socialistické státy a který se vyznačuje monopolizací ekonomiky.
Který z následujících ekonomických systémů odpovídá výše uvedenému textu?
15. únor 1991 – přechod od totalitního režimu – státy střední Evropy
Která z následujících možností správně uvádí, s čím se pojí všechny výše uvedené pojmy?
Které z následujících tvrzení o schengenském prostoru není pravdivé?
Ve které z níže uvedených možností jsou události z českých dějin tzv. třetí republiky seřazeny chronologicky správně?