V posledních letech Scio nabízí možnost absolvovat Národní srovnávací zkoušky online z pohodlí domova. Tato možnost přináší několik výhod, ale i nevýhod. […]
Karel nakoupil v květinářství 5 druhů květin (růže, karafiáty, tulipány, lilie a kaktusy). Od každého druhu květiny koupil jiný počet (1, 2, 3, 5, 9). Každá květina také stojí jinou cenu za kus (20 Kč, 35 Kč, 45 Kč, 70 Kč, 100 Kč).
Víme, že:
Př. 1.
Které z následujících tvrzení je určitě pravdivé?
(A) Tulipán je dražší než lilie.
(B) Karel utratil za kaktusy více peněz než za lilie.
(C) Karel nakoupil sedm kaktusů.
(D) Karel nakoupil karafiáty za 60 Kč.
(E) Žádné z tvrzení (A) až (D) není pravdivé.
Př. 2.
Kolik stojí dohromady tulipán a lilie?
(A) 80 Kč
(B) 115 Kč
(C) 145 Kč
(D) 170 Kč
(E) Odpověď nelze jednoznačně určit.
Př. 3.
Kolik mohl Karel nakoupit květin s cenou 45 Kč za kus?
(A) dvě
(B) pět
(C) devět
(D) kterákoliv z dvojice pět nebo devět
(E) dvě, pět nebo devět
Při řešení zeber si předem nemusíte číst otázky. Vaše řešení by to stejně neovlivnilo.
Existují dva stěžejní způsoby řešení: přihrádková metoda a tabulková metoda. Pokud budete ovládat obě metody, neměla by vás žádná zebra u NSZ překvapit.
Přihrádková metoda se hodí pro zebry, v nichž máte nějaké hodnoty, které se dají dobře seřadit od největší po nejmenší. (Jako například v našem příkladu, kdy můžeme seřadit květiny podle ceny.) Tuto metodu je také vhodné použít, když zjišťujete pořadí nebo uspořádání.
Začněte tím, že si připravíte tolik přihrádek, kolik máte činitelů a pod ně zapište hodnoty, které lze snadno seřadit.
Pak na základě podmínek ze zadání zapisujte do přihrádek činitele, jejichž umístění je jednoznačné. Nahoru nad přihrádku zapisujte menším číslem činitele, které se v ní můžou i nemusí vyskytovat. Můžete je oddělit například lomítkem.
Občas narazíte na podmínku, která se nedá do přihrádky snadno zaznamenat. Poznamenejte si ji vedle. Nesmíte na ní zapomenout! Před tím, než se budete věnovat otázkám, si raději přečtěte ještě jednou uvedené podmínky.
Pojďme nyní společně vyřešit náš příklad pomocí přihrádkové metody.
Když tedy nyní odpovíte na otázky, mělo by vám být jasné, že správné odpovědi jsou:
1. (D), 2.(B), 3. (E)
Jednoduché, ne?
Pokud máme zebru, ve které nejde o pořadí ani o porovnávání velikosti více hodnot, není však přihrádková metoda nejvhodnější. Mnohem rychleji a jednodušeji pak můžete úlohu vyřešit pomocí metody tabulkové. Jak na ni si můžete přečíst v naší učebnici Obecné studijní předpoklady, kde najdete také podrobné řešení ostatních typů úloh a další informace, které vám pomůžou získat přesně takový percentil, jaký chcete a potřebujete.
Pokud si chcete zebry procvičit, naleznete je na našich stránkách v sekci analytického oddílu.
V posledních letech Scio nabízí možnost absolvovat Národní srovnávací zkoušky online z pohodlí domova. Tato možnost přináší několik výhod, ale i nevýhod. […]
Hledáte cestu, jak alespoň trochu ušetřit na přijímačkách na vysoké školy? Existuje možnost, že vámi vybraná škola patří k těm, které […]