To, že se výsledek udává v percentilu, ví asi každý účastník Národních srovnávacích zkoušek. Většina by ještě nejspíš dodala, že toto číslo znamená, jak jsme si vedli v porovnání s ostatními. To je sice pravda, ale k porozumění situace to nestačí. Někteří studenti z toho totiž usoudí, že některé termíny jsou jednodušší a domnívají se, že když se účastní toho správného, mají půl úspěchu v kapse. Jiní zase svádí svoje špatné výsledky na to, že jejich termín musel být určitě ten nejtěžší. Na který termín tedy jít, abyste maximalizovali svoje šance?
Krátká odpověď zní: Je to úplně jedno!Percentil udává, kolik účastníků mělo stejný nebo horší výsledek než vy. Když tedy budete desátí ze sta, tak váš percentil bude 90. U Scio testů ale není výpočet percentilu zdaleka tak jednoduchý. Společnost Scio totiž udává takzvaný percentil harmonizovaný. To znamená, že první termín testů v daném roce nastaví laťku a pro každý další se percentil přepočítá tak, aby si jednotlivé termíny odpovídaly obtížností. Navíc se percentil nepočítá rovnou z celkového počtu bodů, ale vypočítá se pro každý oddíl testu zvlášť (verbální, kvantitativní, …) a tyto čísla se nakonec průměrují. Aby tedy někdo měl čistou stovku, musel by mít nejlepší skóre ve všech oddílech. Stejně tak pro čistou nulu by musel být výsledek nejhorší v každém oddílu. Přepočet není vůbec jednoduchý, ale jestli vás zajímá, je podrobněji popsán
ZDE. Důležitý závěr je, že nejsou těžší a jednodušší termíny Scio testů. Všechny jsou na tom s obtížností naprosto stejně. Až vám tedy někdo bude tvrdit, že sice dopadl hrozně, ale že je to proto, že jeho termín byl úplně nejtěžší, jenom se usmějte. Teď už víte, že je to jenom výmluva a že s největší pravděpodobností zanedbal přípravu.