8. 10. 2019

Který termín Scio testů je nejjednodušší?

Kategorie: 

Obsah

Studijní plán na přijímačky
K úspěšné přípravě na přijímačky na VŠ ti poslouží studijní plán. Najdeš v něm vše, co potřebuješ k úspěchu – videa, rady, typy strategie a samozřejmě spousty řešených úloh.
CHCI NA VYSOKOU!

Jakou roli hraje percentil?

To, že se výsledek udává v percentilu, ví asi každý účastník Národních srovnávacích zkoušek. Většina by ještě nejspíš dodala, že toto číslo znamená, jak jsme si vedli v porovnání s ostatními. To je sice pravda, ale k porozumění situace to nestačí. Někteří studenti z toho totiž usoudí, že některé termíny jsou jednodušší a domnívají se, že když se účastní toho správného, mají půl úspěchu v kapse. Jiní zase svádí svoje špatné výsledky na to, že jejich termín musel být určitě ten nejtěžší. Na který termín tedy jít, abyste maximalizovali svoje šance?

Krátká odpověď zní: Je to úplně jedno!

Percentil udává, kolik účastníků mělo stejný nebo horší výsledek než vy. Když tedy budete desátí ze sta, tak váš percentil bude 90. U Scio testů ale není výpočet percentilu zdaleka tak jednoduchý. Společnost Scio totiž udává takzvaný percentil harmonizovaný. To znamená, že první termín testů v daném roce nastaví laťku a pro každý další se percentil přepočítá tak, aby si jednotlivé termíny odpovídaly obtížností. Navíc se percentil nepočítá rovnou z celkového počtu bodů, ale vypočítá se pro každý oddíl testu zvlášť (verbální, kvantitativní, …) a tyto čísla se nakonec průměrují. Aby tedy někdo měl čistou stovku, musel by mít nejlepší skóre ve všech oddílech. Stejně tak pro čistou nulu by musel být výsledek nejhorší v každém oddílu. Přepočet není vůbec jednoduchý, ale jestli vás zajímá, je podrobněji popsán ZDE. Důležitý závěr je, že nejsou těžší a jednodušší termíny Scio testů. Všechny jsou na tom s obtížností naprosto stejně. Až vám tedy někdo bude tvrdit, že sice dopadl hrozně, ale že je to proto, že jeho termín byl úplně nejtěžší, jenom se usmějte. Teď už víte, že je to jenom výmluva a že s největší pravděpodobností zanedbal přípravu.
Autor článku
Matěj Vitouch

Kam dál

20. 12. 2023
Jak vypadají TSP v roce 2024

V akademickém roce 2023/2024 došlo ke klíčové změně v možnostech absolvování Testů studijních předpokladů neboli TSP – studenti mají nově možnost […]

31. 7. 2022
FVZ UO – Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany

FVZ UO – základní informace FVZ UO neboli Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany sídlí v Hradci Králové. Na fakultě studují […]

1 2 3 13
Všechny články
za odběr novinek
Testy ZDARMA
OSP a ZSV Scio a TSP MUNI

Tento web je nezávislý a není přímo spojený se společností Scio ani s žádnou univerzitou.
Logo Vzdělávací skupina a nakladatelství Scholastik
Matěj Vitouch
Lelekovice 755
664 31 Lelekovice
IČ: 06616828
Neplátce DPH
Aplikace na Google play StoreDoustupné na App Store OSP Aplikacehuaweiappgallery
Logo platby visaLogo MastercardPlatební brána ComGateČeská pošta logoZásilkovna logo
Copyright © 2024 Scholastik s.r.o.