13. 8. 2020

Jak se připravit na Scio testy 2023 na poslední chvíli

Kategorie: 

Obsah

Studijní plán na přijímačky
K úspěšné přípravě na přijímačky na VŠ ti poslouží studijní plán. Najdeš v něm vše, co potřebuješ k úspěchu – videa, rady, typy strategie a samozřejmě spousty řešených úloh.
CHCI NA VYSOKOU!
Už za pár dní vás čekají Národní srovnávací zkoušky a testy OSP od společnosti Scio a ještě jste se nezačali připravovat? Nebudeme vám lhát - nenacházíte se zrovna v příjemné situaci, ale rozhodně se nejedná o situaci neřešitelnou! Existují totiž strategie na to, jak se připravit na Scio testy, i když už vám mnoho času nezbývá.

V tomto článku vám popíšeme přesný způsob, co byste měli udělat, abyste dosáhli co nejlepšího výsledku za co nejkratší čas. Vše jsme koncipovali do pěti jednoduchých bodů, které vás provedou celou přípravou na následující testy OSP.

1. Nepanikařte

Divili byste se, kolik studentů odkládá přípravu na testy Scio OSP až do poslední chvíle. A mnoho z nich před termínem zpanikaří a řekne si, že už je stejně vše ztraceno. Často se tak vůbec ani nezačnou připravovat. Nestaňte se jedním z nich! I kdyby vám zbýval do zkoušek jediný den, věnujte ho přípravě. I u samotného učení se snažte zůstat v klidu. Nemá význam pokoušet se soustředit pět hodin v kuse. Lidský mozek toho prostě není schopný. Dělejte si pravidelné přestávky a večer před zkouškou neponocujte.

Pokud jste se skutečně ještě nezačali připravovat a zbývá vám už jen málo času, v klidu si sedněte a rozmyslete si svůj další plán. To, že času zbývá málo, ještě neznamená, že nemáte žádné šance uspět - jen budete muset pracovat o to intenzivněji. Zjistěte, kolik času vám do testu zbývá a kolik z něj můžete skutečně věnovat přípravě na test. Vaše šance se velmi výrazně zvýší, pokud se podíváte alespoň na chvíli na testové otázky, než kdybyste se na test nepřipravili vůbec.

Ve svých přípravách a v učení vždy postupujte s chladnou hlavou. Zkuste se vyvarovat zbytečných panických stavů, při kterých ztrácíte svůj drahocenný čas. Pokud budete schopni pracovat v klidu a s rozmyslem, budou se vám informace lépe ukládat do paměti a budete celkově výrazně výkonnější.

2. Zjistěte si, do čeho jdete

Po tom, co jste zjistili, kolik času vám skutečné zbývá, přichází na řadu samotné učení. Nejdříve je potřeba se podrobně seznámit se strukturou testů OSP. Tyto testy se skládají ze dvou oddílů – z verbálního a analytického.

Ve verbálním oddíle vás bude čekat například práce s textem, jeho porozumění, určení vztahu mezi slovy. Naopak v analytickém oddíle najdete grafy a tabulky, porovnávání hodnot, zebry a další. Velmi podrobný popis samotného testování, užitečných informací a vzorových otázek z těchto testů najdete ZDE.

Pokud máte stále ještě dostatek času i po nastudování samotné struktury testů OSP, můžete se pustit o stupeň výš na samotné testové otázky.

Abyste mohli v testech postupovat efektivně, je nesmírně důležité vědět, jak testy OSP vypadají a jaká je jejich struktura. Naučte se to. Nezabere vám to moc času a důsledky mohou být enormní. Seznamte se s jednotlivými oddíly a s tím, o co v nich jde. Pokud máte více času, projděte si i jednotlivé typy úloh.

OSP | Slovní úlohy 

Součet tří přirozených čísel x, y, z je roven 240. Číslo y je trojnásobkem čísla x a zároveň polovinou čísla z.

Jaký je součet čísel x a z?

OSP | Vztahy mezi slovy 


DÍTĚ : ______ = ______ : CENZURA

doplňte dvojice dle významu:

3. Podívejte se na řešení hlavních typů úloh

Velká část Scio testů stojí jen na několika málo typech úloh. Tím, že se naučíte „algoritmy“, jak se tyto úlohy řeší, tak získáte za málo času hodně znalostí. Toto je pro vaši přípravu na poslední chvíli opravdu zásadní. Pokud se dokážete naučit způsob řešení co nejvíce typů úloh, které se v testech OSP nacházejí, tak se vám v testu zaručeně bude dařit více. Testy OSP totiž nejsou o naučení se velkého kvanta informací, ale spíše o pochopení otázky, kritickém myšlení a základních matematických operacích.

Každý oddíl má svoje typy úloh, které se v testech OSP objevují různě často. Začněte se tedy připravovat na ty otázky, které jsou v testu nejčastěji a ze kterých tedy můžete získat co nejvíce bodů. Pokud ale stihnete všechny, můžete být o to víc v klidu, protože vás poté už nic nebude moct překvapit.

Pokud vám stále zbyl ještě nějaký čas, tak se můžete podívat například na články, které vám vysvětlí některé základní typy úloh: 

4. Nesnažte se slepě řešit úlohy

Pokud se hodláte připravovat jen stálým opakováním starých testových úloh, tak zpozorněte. Jedná se o skutečně dobrý způsob přípravy na testy OSP, ale jeho nevýhodou je velká časová náročnost. Testové otázky se velmi často opakují a může se stát, že některý typ otázky omylem přeskočíte a poté vás při psaní naostro může překvapit. V naší učebnici Obecné studijní předpoklady jsme utřídili všechny informace, které musíte znát, tak, abychom vám umožnili využít váš čas maximálně efektivně.

Doporučujeme vám také, abyste si prošli co nejvíce různých úloh, které najdete na našem webu. Najdete u nich totiž i podrobné vysvětlení, které vám pomůže pochopit důvod, proč je právě tato odpověď správná. Nezapomeňte si přečíst vysvětlení i za předpokladu, že jste úlohu vyřešili správně. Je možné, že jste na výsledek přišli jinou metodou a i v tomto případě pro vás bude vysvětlení přínosné a možná vám v testu zachrání několik bodů. Po chvíli trénování by vám otázky měly jít rychleji a vaše odpovědi by měly být přesnější.

5. Když to nevyjde

Vysoké školy většinou přijímají uchazeče na základě vašeho nejlepšího percentilu. To znamená, že máte tolik pokusů, kolika testů se zúčastníte. Proto je rozhodně lepší přihlásit se na dřívější termín a mít možnost opravy v případě, že se vám napoprvé nepodaří získat váš cílený výsledek.

Pokud se vám však na první pokus testy nepodaří, tak nemusíte vůbec zoufat. Stačí se přihlásit na další možný termín (musíte však znovu uhradit poplatek). Dokonce budete mít na dalším termínu výhodu – budete znát prostředí, ve kterém se testy OSP píšou, nebudete tolik nervózní a hlavně budete mít delší čas na přípravu a budete si moct projít a opravit chyby, které jste v prvním testu udělali. I pokud se vám první termín nepovede, tak máte ještě šanci.

Když váš percentil nebude takový, jaký potřebujete, tak si z výsledku nic nedělejte a vezměte to jako cennou zkušenost. Využijte ale nově získaného času na maximum a připravte se co nejlépe na následující termín. K vámi vysněnému percentilu vám pomůže naše učebnice na Scio testy, ve které se věnujeme každému typu úloh, které podrobně vysvětlíme a které vám pomůžou lépe pochopit „algoritmus“ jejich řešení.

Přesto ale věnujte přípravě na první termín maximum a zkuste ho napsat co nejlépe to půjde. Je zde pořád velká šance, že se vám zkoušky povedou už na poprvé.

Jak se připravit na Scio testy: Rekapitulace

Nejdůležitější ze všeho je udržet si chladnou hlavu a zbytečně nestresovat. Sedněte si, naplánujte si kolik máte času k učení a začněte se soustředit. Důkladně se seznamte se strukturou testů OSP a hlavně s těmi nejčastějšími typickými otázkami. Poté se přesuňte na ty méně časté. Jakmile si budete jistí jejich řešením, tak se přesuňte na procházení testových otázek, abyste vyzkoušeli svoje nově nabyté znalosti. V den testu se zkuste dobře vyspat, dojít včas na testování a zbytečně se nestresovat. Pokud jste udělali alespoň něco, tak máte relativně velké šance, že váš percentil bude dostatečný. 

V případě, že se vám ho nepodaří získat, tak se podívejte, kdy se píše další termín testů OSP a přihlaste se na něj. Nově získaný čas ale určitě využijte přípravou, ať se omylem zase nedostanete do této situace.

Autor článku
František R.

Kam dál

20. 12. 2023
Jak vypadají TSP v roce 2024

V akademickém roce 2023/2024 došlo ke klíčové změně v možnostech absolvování Testů studijních předpokladů neboli TSP – studenti mají nově možnost […]

31. 7. 2022
FVZ UO – Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany

FVZ UO – základní informace FVZ UO neboli Fakulta vojenského zdravotnictví Univerzity obrany sídlí v Hradci Králové. Na fakultě studují […]

1 2 3 13
Všechny články
za odběr novinek
Testy ZDARMA
OSP a ZSV Scio a TSP MUNI

Tento web je nezávislý a není přímo spojený se společností Scio ani s žádnou univerzitou.
Logo Vzdělávací skupina a nakladatelství Scholastik
Matěj Vitouch
Lelekovice 755
664 31 Lelekovice
IČ: 06616828
Neplátce DPH
Aplikace na Google play StoreDoustupné na App Store OSP Aplikacehuaweiappgallery
Logo platby visaLogo MastercardPlatební brána ComGateČeská pošta logoZásilkovna logo
Copyright © 2024 Scholastik s.r.o.